Mire figyeljünk kezdőként?

2019.10.21

Ez a cikk szóljon azoknak, akik előítéleteiket és félelmeiket félrerakva úgy döntenek, hogy elkezdenek edzőterembe járni és szakember, azaz személyi edző segítségét kérik céljaik megvalósításához.

Edzőtermi eredményeinket, élményeinket nagyban befolyásolja az a tény, hogy megfelelő edzőt választunk-e. Olyan szakemberre van szükségünk, akinek célja, hogy folyamatosan fejlődjünk, és nem "megélhetési edző", azaz nem csak az anyagi haszon vezérli. Célszerű némi információt gyűjtenünk az edzőről: milyen komolyan foglalkozik vendégeivel, edzettjei mennyire eredményesek, milyen sport múlttal rendelkezik a kiszemelt edző, milyen szakmai tudása. Emellett elengedhetetlen az összhang, hogy azonosulni tudjunk az adott edző életszemléletével, mentalitásával, edzésmódszerével, hiszen így tud élvezetes lenni az edzés.

Fontos, hogy pontos információval rendelkezzen az edző kezdő vendégéről. Ezalatt a sportmúltat, egészségi állapotot, erőnlétet értjük. Ennek tudatában állítható fel megfelelő étrend és edzésterv edzettünk számára.

Rengeteg személyi edző elköveti azt a hibát, hogy nemre, korra, testsúlyra, egészségi állapotra való tekintet nélkül tart "személyi" edzéseket. A különböző edzésciklusokra való figyelem nélkül ugyanazt a gyakorlatokat végeztetik el szálkásítási, és tömegnövelési időszak során is. Különféle edzésperiódusokban nem megfelelő ugyanazt a köredzést, sablon edzéstervet elvégeztetni minden tanítványunkkal egyszerre csoportos óraként. Az edzett, azért fizeti ki az edzés díját, hogy edzője mentorként kijavítsa hibáit helytelen gyakorlat végrehajtás esetén, egész edzés során figyelemmel kísérje sporttevékenységét megelőzve a sérüléseket, válaszoljon az edzett által felmerülő kérdésekre. 

Kezdők esetén a bemelegítésre még inkább fokozott hangsúlyt kell helyezni. Nem elég egy kardiógépre ráállítani vendégünket 2 percre, és magára hagyni. Edzettünk nem fogja tudni milyen tempóban, intenzitással végezze a bemelegítést, lehet túl intenzíven vagy épp ellenkezőleg túl alacsony terheléssel fogja elvégezni ezt. A végeredmény mindkét esetben negatív lesz, tehát vagy kifárad az edzésre vagy nem éri el a megfelelő felfokozott állapotot. Az edzés előtt minimum 10 perc közepes intenzitású kardió tevékenység végzése szükséges, hogy keringési rendszerünk, testhőmérsékletünk megfelelő állapotba kerülhessen. Ezután néhány gimnasztikai gyakorlattal kell bemelegíteni az edzésben résztvevő testrészeket, izomcsoportokat, ízületeket a sérülésel elkerülése érdekében.

Az első néhány alkalom a rávezetésről szól, a test átmozgatásáról. A nagyobb izomcsoportokat kell megcélozni (láb, hát, mell), melynek edzése során kisebb izmaink is bekapcsolódnak a munkavégzésbe. Ezt követően 1-2 hét után elkezdhetünk több ízületet, izmot megdolgoztató alapgyakorlatokat végeztetni edzettünkkel. Nem célszerű izolációs gyakorlatokkal kezdeni (csigás gyakorlatok), hiszen először az izomzat szintrehozása, megerősítése a cél, ezek után célszerű formáláson, szálkásításon gondolkoznunk. Az izolációs gyakorlatok, valamint az izomcsoportokra bontott edzésterv alkalmazásának a megfelelő alapozást követően van létjogosultsága.

Alapgyakorlatokból álló edzéstervünk végén elengedhetetlen az egész test lenyújtása levezetés, gyorsabb regeneráció érdekében. A súlyzós edzés követően 20-40 perces zsírégető aerob tevékenység végzése szükséges. A kardió tevékenységet testsúly alapján meghatározott pulzustartományban kell végezni.

Ha hasonlóan gondolkodsz, fordulj Hozzám bizalommal! 

© 2019 made by BONCÁS GABRIELLA 
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el