Az igazi személyi edzésről: Csináljuk rendesen vagy SEHOGYSE.

2019.09.23

Személyes tapasztalatom és véleményem napjaink személyi edzéséről.

Mint ahogy a nevében is benne van: SZEMÉLYI EDZÉS. Azaz olyan tevékenység, amelynek az edzőről és vendégéről (men to men, face to face) kell szólnia. Miért is nélkülözhetetlen ez? Csak így lehet vendégünkre, valamint a gyakorlat helyes végrehajtására maximálisan odafigyelni, így érhető el a személyi edzővel történő edzéstől elvárt maximális fejlődés. Sok esetben egy "személyi" edző egyszerre több vendégnek adja ki a feladatot, és "jó esetben" csak rohangál a vendégek között. A fent említett esetben edzettünk képtelen maximális eredményt elérni, hiszen nem kap folyamatos odafigyelést, kontrolt, így nem tudja elsajátítani a gyakorlatok helyes kivitelezését, nem fogja megérteni a logikai összefüggést az edzés egyes szegmensei között. Az eredményességhez természetesen két fél szükséges, ezt az edzett félnek is be kell látnia, és mindent bele kell adnia saját fejlődése érdekében.

Napjainkban divattá vált a személyi edzés, sokak számára nagyon jól hangzik ismertségi körükben elmesélni, hogy ők edzőterembe, személyi edzőhöz járnak. Sajnos a vendégek bizonyos százalékának ez a tény már elég. Az edzések időtartamát telefonálással, kávézással, beszélgetéssel töltik ki, minimális időt szentelve arra, amiért valójában jöttek, azaz az edzésmunkára. Ennek eredményeképp nem érik el a várt eredményt, a személyi edzésre áldozott ráfordítás pedig felesleges pénzkidobás lesz.

A személyi edző személyének hatalmas felelőssége van, az edző egyfajta pedagógiai munkát végez, és példát kell, hogy statuáljon tanítványainak. Ha egy edzés folyamán egyszerre több vendégnek tartunk edzést, az edzettek hajlamosak egymás figyelmét elterelni a gyakorlatokról, továbbá az edző se tud odafigyelni külön-külön mindenkire, ha a vendégek nem ugyanazt a gyakorlatot végzik, nem ugyanazt a testrészt dolgoztatják meg. A több edzettel való foglalkozás már nem is nevezhető személyi edzésnek, inkább egyfajta csoportos órának nevezhetjük. Ez ellentétes a személyi edzés lényegével, hiszen a személyi edzés az egyediségről, egyénre szabottságról kellene, hogy szóljon. Az edzésprogram, módszerek kialakításának nemnek, kornak és egészségi állapotnak megfelelőnek kellene lennie. Példaként megemlíthetjük, hogy más gyakorlatok és módszerek alkalmazása szükséges egy 15 éves tinédzser, valamint egy 65 éves idősödő személy esetében. Az edzők nagyon sok esetben erről elfelejtkeznek, a személyes kitűzött célokról nem is beszélve.

Bizonyos esetekben a vendégek megfogalmazzák elégedetlenségüket, hiszen nem tapasztalják az általuk elvárt fejlődést, ilyenkor sokszor nem is a vendégben keresendő a hiba. A genetikára könnyen ráfogható a stagnálás, viszont számtalanszor az igazi problémát az edzésmódszerbeli hiányosságok, az edző felületessége okozza. Azt is fontos kiemelnünk, hogy a rosszul végzett edzésmunka komoly egészségkárosodást eredményezhet, a felügyelet nélkül végzett gyakorlatok sérülésveszélyesek, az edzésnek pedig nem ez a célja.

Optimális fejlődést saját komfortzónánk túllépésével érhetünk el. Az edzések során nélkülözhetetlen a maximumot nyújtani, emellett oda kell figyelni a helyes táplálkozásra, kardió tevékenységre, valamint a megfelelő szakember kiválasztására.

© 2019 made by BONCÁS GABRIELLA 
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el